Ariş Pırlanta

Ariş Pırlanta

1906
arispirlanta.com
Ariş Pırlanta

Ariş Pırlanta… Mücevheri sanat inceliğinde hisseden asırlık bir tutkunun ışığı…

Ariş Pırlanta’nın öyküsü ise 1900’lerin başında başlıyor. O dönemde kuyumculuğa adım atan, ailenin dedesi Abdülkerim Efendi ile başlayan yolculuk günümüze ulaştı. Dededen toruna, kuşaktan kuşağa süren pırlanta tutkusu, bugün adı ‘pırlanta sanatı’ sözcükleriyle birlikte anılan Ariş markasını yarattı.

Ariş’in bugüne dek süren marka yolculuğu Mardin’de küçük bir atölyede başladı. O dönemde Mardin’de telkari ve habbe adı verilen ince elişçiliğiyle üretilen ürünler büyük ilgi görüyordu. Ailenin dedesi Abdülkerim Usta, o dönemin en çok ilgi gören takıları habbeyi ve telkariyi mükemmel şekilde yaptığı için kendisine Güzeliş soyadı verilmiş. Markalaşma yolculuğunda Güzeliş soyadı Ariş marka adına dönüştü.

Mücevherde markalaşma sürecinde kaldıraç noktalarının farklı mağazacılık anlayışı, farklı tasarımlar ve planlı iletişim çabası olduğunu 80’li yıllarda keşfeden ailenin üçüncü kuşak üyesi ve Ariş Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Güzeliş, Ariş’in markalaşma yolculuğunu da başlatmış oldu.

Anadolu topraklarının mücevher tasarımındaki rekabetçi avantajını arkasına rüzgar olarak alan Ariş, yenilikçi, vizyoner bakış açısıyla kaliteden asla ödün vermeden fark yaratan tasarımlara imza attı.

Sektörün gelişim yolculuğuna paralel olarak Ariş de sürekli gelişti. Öyle ki sektörün gelişimine katkıda bulunan çeşitli ilklere imza attı.

İLKLERİN MARKASI…

Pırlantalı mücevherin uzmanı ve öncüsü ARİŞ, yenilikçi girişimleriyle de sektörünün örnek alınan, ilklere imza atan markası konumundadır:

Özgün tasarımları ve sektöre getirdiği yeniliklerle fark yaratan ARİŞ, pırlantalı mücevheri garantili ve sertifikalı olarak satışa sunan ilk mücevher markası olmuştur.

1984 yılında ilk etiketi, ambalaj kutularını ve kurumsal logoyu oluşturdu.

1988 yılında sektörde ilk kez pırlanta tıraş makinesi alarak tıraş işlemini ilk kez deneyen firma oldu.

Ariş sektörde ilk reklam çalışması yapan, ilk kurumsal mağaza açan, montür imalatını ilk yapan, sosyal sorumluluk alanında ilk çalışma gerçekleştiren, uluslar arası fuarlara ilk katılan marka oldu.

ARİŞ, dünyada uzmanlar tarafından 4C kuralı olarak adlandırılan, kesim, karat ağırlık, renk ve berraklık kriterleriyle değerlendirilen pırlantaya sertifika vererek 5C kuralını uygulamaya koyan ilk mücevher markasıdır.

ARİŞ, e-ticaret konusunda da 2003 yılında sektörde ilk online alışveriş sitesini (www.arispirlanta.com) açarak, uygun fiyatlı binlerce mücevheri, sanal ortamda müşterilerine sunmuştur.

Ariş’in yüzyılı aşkın bir zamandır mücevher sektöründe olması, onu yalnızca çok iyi bir tasarımcı ve üretici yapmıyor. Bu deneyim sayesinde Türkiye’yi, Türk insanının ve alışkanlıklarını da çok iyi sindirmiş ve bundan kendine has birikimler çıkarmıştır.

Tüketici memnuniyeti ve güvenini oluşturmak konusu daima öncelikli olmuştur. Tüketicinin sınırlı bilgiye sahip olduğu nadir ürünlerden olan pırlanta hakkında, Ariş’in yıllardır sürdürmekte olduğu bilgilendirme çalışmaları, pırlanta okulu ve sektörde bir ilk olan sertifika sistemini hayata geçirmiş olması da bunun en güzel örnekleri arasında yer alır.

crosschevron-downlayers