Beyaz Fırın

Beyaz Fırın

1836
beyazfirin.com
Beyaz Fırın

Beyaz Fırın'ın hikâyesi, 1800'lerin ortasında, Balat'ta başladı. Büyük dede Kozma Stoyanof'un ailesini geride bırakarak amcalarının yanına gelip yerleştiği Balat'ta açtığı simitçi dükkânı, ardından yanına yerleşen ailesinin ve Beyaz Fırın'ın 5 nesillik hikâyesinin doğduğu yer oldu.

3 oğlu vardı Kosma Stoyanof'un… Oğullarından Dimitri de eşi Katina'yı alıp yanlarına yerleşince, Kosma 3 oğlu için 3 fırın açtı. Oğullardan Petro, Sarıyer'de şimdiki Sarıyer Börekçisi’nin olduğu dükkândaydı. Grigor, Karaköy'deki fırının başındaydı. Ancak babaları Kosma'ya söz verdikleri gibi her sıkıştıklarında Üsküdar'daki Dimitri ve Sarıyer'deki Petro ile birbirlerine destek veriyorlardı.

Dimitri'nin ölümünün ardından İkinci Dünya Savaşı'nın da başlamasıyla sıkıntılı günler baş gösterdi. İki fırında birden üretim yapacak hammaddeyi bulamaz olunca büfeler ve Cumhuriyet Fırını'nı kapatıp bugünkü Kadıköy Beyaz Fırın'da devam ettiler işlerine. Başlıca malzemesini bulmakta zorlanan fırın, o dönemde neredeyse sadece acı badem kurabiyesi satarak ayakta kalmayı başardı. Çünkü acı bademde un yoktu, yumurta, şeker fındık ve çok az acı badem ile yapılıyordu. Yıllar içerisinde Beyaz Fırın hep Türkiye’nin tarihine tanıklık etmeye devam etti. Mitko’nun yönetime geçmesiyle yeni bir mağaza açma fikri de gündeme geldi. Kadıköy’ün ardından ilk olarak Cemil Topuzlu mağazası açıldı. Açıldığı o yıllarda bu bölge o kadar sakindi ki, pek çok kişi Mitko’nun bu kararına hayret etti. Ancak endişe edilenin aksine, Cemil Topuzlu mağazası Beyaz Fırın’a yeni müdavimler kazandırdı. 2003’te Erenköy, 2005’te Suadiye, 2008’de Ataşehir mağazaları açıldı. 2015’te ise Beyaz Fırın ilk kez bir alışveriş merkezi projesinde yer alarak Akasya Alışveriş Merkezi’nde yeni bir mağaza açtı.

crosschevron-downlayers