Emgen Optik

Emgen Optik

1909
emgenoptik.com
Emgen Optik

Eczacı Salih Necati Emgen'in 1901'da Üsküdar Meydanında ilk Eczanesini açmasıyla EMGEN OPTİK dünyaya geldi. Fenni Gözlük satışı, o dönemde henüz Gözlükçülük kanunu çıkmadığından, yüksekokul mezunları olan Eczacılara bırakılmıştı.

Bu durum Cumhuriyet döneminde 1939 yılında çıkan Gözlükçülük Kanunu'na kadar devam etti. Eczacı Salih Necati Cumhuriyetimizin kuruluş yıllarında Sirkecideki yeni yerine geçerek, Gözlükçü-Eczacı olarak bu sektörde isim yapmaya başladı. Soyadı Kanunu'nun çıkmasıyla, Orta Asya Türk Dillerinde "İlaç yapan, Şifa veren" anlamına gelen "EMGEN" ismini seçer. Firma'nın Gözlük işine ağırlık vermesi 1925 yılından sonra başlar.

Salih Necati Emgen'in 1948 yılında vefatından sonra oğlu Rahmi Emgen, kendiside Eczacı olmasına rağmen yalnız Gözlükçülük üzerine yoğunlaşarak, 1948 de, halen aynı yerde faaliyet gösteren, Beyoğlu İstiklal caddesindeki mağazayı açar. 1951 yılında hayata geçen "Tüm Gözlükçüler Derneği", yeni adıyla "Türkiye Optik ve Optimetrik Meslekler Derneği"nin kurucu üyesi ve başkanı olan Rahmi Emgen aynı zamanda ilk Optik Cam üretimini gerçekleştirmiştir. 1955 - 1968 dönemlerinde Sağlık Bakanlığı tarafından açılan Gözlükçülük Kurslarında eğitmen olarak görevlendirilmiştir. 1978 den beri üçüncü kuşak Çetin Emgen idaresinde faaliyet gösteren firma prensiplerini hiç değiştirmemiş, yetiştirdiği elemanlar ve teknisyenler ile haklı olarak "okul" imajı kazanmıştır. 60 yıldır Beyoğlu ile özdeşleşerek, sektöre "Emgen İşçiği" kavramını yerleştirmiş, gerek yurtiçi gerekse yurtdışında birçok müşterisini memnun etmeye 113 yıldır devam etmektedir.

crosschevron-downlayers