Hafız Mustafa

Hafız Mustafa

1864
hafizmustafa.com
Hafız Mustafa

Şekerci Hafız Mustafa, Osmanlı Devleti Döneminde Sultan Abdülaziz’in saltanatının ilk yıllarında günümüzde Bahçekapı- Eminönün’de Hamidiye Caddesi olarak bilinen caddenin 86 numaralı dükkânında Çankırı’nın Orta Beldesi’nden İstanbul’a sarraflık yapmaya gelen İsmail Hakkı Zade tarafından 1864 yılında kurulmuştur.

İsmail Hakkı Zade dükkânının bodrum katında dibek taşıyla akide şekeri yapaya başlamıştır. Oğlu Hafız Mustafa dükkânın yakın çevresinde bulunan Arpacılar Camiinde gönüllü olarak müezzinlik yapmaktaydı. Hafız Mustafa, dükkânda şekerlemelerin yanında hamur işi poğaçayı müşterilerine sunarak alternatif müşteri kazanmıştır. 1926-1938 yılları arasında şekercilik ve tatlıcılık alanında Avrupa’da 11 adet madalya kazanmıştır. Hafız Mustafa Şekerlemeleri üç kez el değiştirmiş, işletmeyi beşinci kuşaktan devralmış olan Mustafa Altuncu 14 yıllık süre içinde şubeleşmeye gitmek istemesine ragmen şartlar buna el vermemiştir. 2007 yılında markayı başka bir işletmeci devalır.

Hafız Mustafa Şekerlemeleri aile şirketi olarak varlığına başlamış ancak uzun yıllar bu şekilde işletildikten sonra üç defa el değiştirmiştir ve aralıksız faaliyetlerine devam etmiştir. Şu anda işletmeyi Avni Ongurlar temsil etmektedir.

crosschevron-downlayers