İhsan Kurukahvecioğlu Halefleri

1871
www.ihsankurukahvecioglu.com

1850 yılında dünyaya gelen Hasan Efendi ilerleyen yıllarda çiğ kahve çekirdeği ve baharat satışı yapmaya başladı. 1871’de babası Hasan Efendi’den işi devralan Osman Nuri Efendi bu toprakların ilklerine bir imza atarak öğütülmüş kurukahve ticaretini İstanbul’da yapmaya başladı.

1911’de Tahtakale’de önemli bir ticaret merkezi olan, Mısır Çarşısı’nın karşısında Kurukahveci Han’ı yaptırırak kahve borsasına yön veren Osman Nuri Efendi, işi tek çocuğu oğlu İhsan Bey’e devretti. İhsan Bey o yıllarda şık, iyi eğitimli ve zevkli bir İstanbul beyfendisi olarak tanınırdı.

İhsan Bey babasından devraldığı kahvecilik mesleğini Kurukahveci Han’ın girişindeki dükkanı ‘Kurukahveci Osman Efendi Oğlu A. İhsan’ adıyla işletmeye devam ettirdi. 1900’lerin başından yadigar Probat marka kahve kavurma makinesi ile odun ateşinde kahve kavurup ,taş değirmenlerde kahve öğütürken, baharat ve sahlep satışı da yaptı.

İhsan Bey cumhuriyetin ilanıyla Kurukahvecioğlu soyadını alarak, yöneticiliği iki kızı Necla ve Melike Kurukahvecioğlu’na bıraktı. Artık Kurukahveci Han’in girişindeki dükkanın adı Ihsan Kurukahvecioğlu Halefleri olmuştu. 1981 yılında ise Necla Hanım’ın çocuklarından İhsan Selahattin Tapucu işin başına geçerek geleneksel kahveciliği devam ettirdi.

Bugün dünyanın bir çok ülkesinden gelen ve özenle seçilen kahve çekirdekleri hala tarihi makinelerde odun ateşinde zahmetli ve ustalık isteyen bir şekilde kavruluyor. Butik, yerel  ve 150 seneyi geride bırkamış bir marka olarak, İhsan Kurukahvecioğlu Halefleri geçmişten bugüne tüm müşterilerine nesilden nesile işinin özüne sadık kalarak kahve sunmaya devam ediyor.

Son dönemde ailenin en genç vekili Asli Tapucu, Eminönü’nde bir kadın girişimci yaklaşımı ile esnafliğa yeni bir soluk katıp modern süreçleri ve gelenekselliği harmanlayarak işini geliştirmeye devam ediyor. Aile yadigarı Kurukahveci Han’da gastronomi ,eğlence, müzik ve sanatla içiçe olan etkinliklerde, hem keyifli  hem de renkli atılımlarla marka müşterilerini karşılamaya devam ediyor.

crosschevron-downlayers