Koska

Koska’nın geçmişi 1900’lü yılların başında Denizli’de Hacı Emin Bey’in faaliyet gösterdiği helvacı dükkânına kadar uzanmaktadır. Baba mesleğini sürdüren Halil İbrahim Adil Dindar 1931 yılında oğulları ile birlikte İstanbul’a gelerek Koska semtinde bir dükkân açar, zamanla ürettikleri helva ve tatlıların lezzeti ile ünlenir.

Bulundukları semtten dolayı Koska’da ki Helvacı olarak anılmaya başlar ve daha sonra bu ünvanı markaları olarak tescilleyerek “Koska Helvacısı” olur. 1974’te Topkapı’da kurulan fabrikada helvanın yanısıra lokum, reçel ve koz helva üretimine de başlanır. Aile zincirin ilk halkası Hacı Emin Bey’di. Oğlu Halil İbrahim Adil ‘de babasının yanında çalışmış, ondan helva sanatını öğrenmişti. Soyadı Kanunu ile nüfus müdürlüğünün sunduğu seçenekler arasından Dindar soyadını alırlar.

1950’lerin ortalarında Migrosun kurulması ve super market kültürünün yerleşmeye başlamasıyla Koska mamülleri hem marketlerde hem de gezici stantlarda görülmeye başlamıştır. 1959 yılında Beyazıt’ta Ordu Caddesi üzerinde alınan dükkân Koska Helvacısının yeni evi olur. 1980’lerde bu bina yıkılır. Koska semtiyle bağlarını koparmak istemeyen aile güçlükler içinde bulunduğu dört bitişik dükkânı birleştirerek Türk Hava Kurumu Apartmanı’ndaki dükkânı açarlar.

1971 yılında Halil İbrahim Adil Bey vefat edince beş çocuğundan üçü babalarının ve dedelerinin tarihi mirasını devralmıştı. 1974 yılında Koska Helvacısı Topkapı’da lokum, reçel, tahin, koz helva üreten fabrikayı açar. Mümtaz ve Nevzat Dindar, Merter’de kurulan modern tesislere taşınarak “Koska Helvacısı Merter” adıyla ayrı bir şekilde ticari faaliyetini sürdürmeye başlar.

1992 yılında Mümtaz Beyin vefatından sonra Nevzat Dindar çocukları ve yeğenleri ile birlikte Avcılar Ambarlı Kavşağında yeni tesislerinde üretime devam ederek yurtdışındaki tüm market zincirlerinde ve 78 ülkede bayilikleriyle ürünlerinin satışını gerçekleştiriyorlar. Aile içinde varılan mutabakata göre Koska adını kullanma hakkı Koska Helvacısı Merter ve Koska Mahir Gıda olmak üzere iki şirketin uhdesinde olacaktı. 2010 yılında Koska Helvacısı Merter müşterilerinin iki firmayı daha iyi ayırt edebilmeleri amaçlı Koska logosunda bulunan “O” harfinin içine nazar boncuğu yerleştirme kararı alır.

Koska adını gururla taşıyan her iki kuruluş da yıllar içinde kalite standartlarını en üst seviyelere çıkartmak ve klasik ürünlerinin yanına yenilerini eklemek gayreti içinde oldu.

crosschevron-downlayers