Petek Saraciye

Petek Saraciye

1855
petek1855.com
Petek Saraciye

Petek Deri'nin hikâyesi, 1855'te bugünkü Makedonya'nın kalbinde, ancak o zamanlar Osmanlı İmparatorluğu'nun bir parçası olan bir kasaba olan Veles'te başladı. İşe, saraçlık ve deri tabaklama işlerine dalmış olan ve zamanının iyi bilinen bir sanatçısı olan genç bir adam İsmail tarafından başlandı. Yerliler ona “Saraç” (Saddler) demeye başladı ve ardından “Saraç Hüseyin” (Saddler Hüseyin) olarak anıldı.

Saraç Hüseyin, bölge genelinde pek çok kasaba ve şehirde kaliteli deri ürünleri ile tanındı. Hüseyin en büyük oğlunun mesleğe olan ilgisinin arttığını fark etti. Hüseyin daha sonra oğlu Hamdi'yi bir Saraç olarak eğitmeye karar verdi, böylece sanatın babadan oğula geçme geleneğini takip etti. Saraç Hamdi, 1954'te ailenin “Saraçkardeşler” soyadını aldığı İstanbul'a göç etti.

Hamdi Saraçkardeşler daha sonra saraçlık ve deri işçiliği işini İstanbul halkına ve işyerlerine getirmeye devam etti. Aile geleneğine sadık kalan Hamdi Saraçkardeşler, Kemal, Mustafa ve İsmet'in oğulları, derinin dördüncü nesli olarak çalışarak geleneksel aile işini sürdürmek için özenle çalıştılar. Büyüyen şirketleri “Petek Saraciye” için üstün kaliteli üretime adanmış, 1973'te kendi kaliteli deri ürünleri “Petek - 1855” lansmanını yapmaya devam etmişlerdir.

Bugün, Petek 5. nesil ile her zamankinden daha güçlü. Tüketiciler kaliteli deri ürünlerini takdir etmeye devam ediyor ve Petek bu ürünleri hem kendi markası olan 'Petek 1855' altında hem de diğer üst düzey Avrupa markalarının tedarikçisi olarak üretmeye devam ediyor. Aslında, bir Avrupa lüks markasının deri ürünlerinin sahibi iseniz, o zaman zaten ellerinizde ‘Made by Petek’ ürününüz zaten var!

crosschevron-downlayers