Sarıönder

Sarıönder

1890
sarionder.com.tr
Sarıönder

Sarıönder firması Sarıhafızzade Mustafa Efendi tarafından 1890 yılında pastırma, sucuk, kavurma ve kasaplık alanında faaliyet göstermek üzere Sivas’ta kurulmuştur.

Mustafa Efendi'nin oğlu Ahmet Müçteba Efendi ile şehirde bilinirlik kazanan aile, soyadı kanunu ile Sarıönder soyadını almıştır. Sarıhafızzade Ahmet Müçteba Efendi’nin oğlu Bekir Sarıönder, işi babasından devralarak gelecek kuşaklara aktarmada saygın cumhuriyet esnafı vizyonunu üstlenerek sürdürmüştür. Bekir Sarıönder bu alandaki bayrağı üniversite eğitimini bitiren oğlu Süleyman Sarıönder’e 1950’ li yıllarda devretmiştir. Süleyman Sarıönder, Sivas eşrafının saygın ailelerinden olan Sarıhafızzadeler isminin, dürüst esnaflık anlayışını, saygınlığını, 21. yüzyıla taşımıştır. Sarıhafızzadeler’ den Süleyman Sarıönder, ata mesleğini oğlu Ahmet Salim Sarıönder ve torunu Süleyman Serdar Sarıönder aracılığıyla gelecek kuşaklara taşımıştır.

Ahilik geleneğine ve ahlakına sıkı sıkıya bağlı kalan bu altı kuşak, 130 yıla varan süre içerisinde kaliteye ve müşteri memnuniyetine önem vererek ayakta kalmış; günümüzde ise dürüst işletmecilik anlayışını benimseyen Sarıönder ailesi tarafından bu gelenek sürdürülmektedir.

crosschevron-downlayers