Sultanahmet Köftecisi

Sultanahmet Köftecisi

1920
sultanahmetkoftesi.com
Sultanahmet Köftecisi

Sultanahmet Köftecisi’nin öyküsü, Mehmet Seracettin Efendi'nin 1916’da temellerini attığı, 1920’de kayıtlara geçen küçücük dükkânını Sultanahmet'te Divanyolu Caddesi köşesinde (şu anda Milenyum Taşı’nın olduğu yer) açmasıyla başlar. “Turan Kebapçısı” adıyla hizmet veren ilk dükkânda, baharat kullanılmadan, özenle seçilen etlere çok az ekmek, tuz ve soğan eklenerek yoğurulan ve mangal ateşinde pişirilen köfteler sunulmuştur.

Etin gerçek lezzetini ortaya çıkaran köfteler, önce semt sakinlerinin sonra bütün İstanbulluların vazgeçemediği bir lezzet haline gelmiştir. Hacı Mehmet Seracettin Tezçakın, 1944’de müessesenin adını "Halk Kebapçısı" olarak değiştirmiştir. Hacı Mehmet Seracettin Tezçakın’ın 1952’de vefat etmesinden sonra oğulları, Mustafa, Selim ve İsmail, Tezçakın ailesinin 2. kuşak bireyleri olarak işletmenin başına geçmişlerdir. İlk dükkânın yerinin 1964’de istimlak edilmesi üzerine ikinci neslin temsilcileri İsmail ve Selim Tezçakın kardeşler "Meşhur Halk Kebapçısı" adıyla İstanbullulara hizmet vermeyi sürdürmüştür. Mehmet Seracettin Tezçakın, 3. kuşak olarak çocukluktan beri çıraklık yaptığı dükkânında 1976’dan itibaren resmen çalışmaya başlamıştır. İşletmenin adına o dönemimde “Sultanahmet” eklenir.

İşletme, önce “Sultanahmet Meşhur Halk Köftecisi”, sonra da “Tarihi Sultanahmet Köftecisi” adıyla kök salmaya ve markalaşmaya başlamıştır. Oğulları İsmail Timur, Selim Sinan ve Mustafa Mert Tezçakın, 4. kuşak olarak yurt içinde ve yurt dışında ününü artıran işletmeye katılırlar. Franchise yöntemiyle yurt içinde başlattıkları şubeleşme çalışmalarını, yurt dışına da taşımışlardır.

crosschevron-downlayers